5 powodów dla których warto zamienić samochód na rower

Rower to nie tylko świetny sposób na trening i weekendowe wycieczki z rodziną. To również świetny sposób na przemieszczanie się na co dzień. Niestety, w naszym kraju rower wciąż nie jest popularnym rozwiązaniem. Dlaczego tak się dzieje? Samochód nadal jest dla nas symbolem luksusu i statusu społecznego, infrastruktura miast często nie zachęca do korzystania z rowerów, a auta zapewniają jednak większy komfort w chłodne czy deszczowe dni. Mimo wszystko warto rozważyć, czy nie przesiąść się na siodełko bicyklu! Oto kilka powodów, dla których naszym zdaniem rower świetnie sprawdzi się jako środek lokomocji i może zastąpić samochód lub komunikację miejską. 

1) Oszczędność - Jeśli jesteś kierowcą, dobrze wiesz jak dużo kosztuje utrzymanie samochodu. Cena paliwa jest coraz wyższa, koszty parkowania w mieście rosną, a cena ubezpieczenia potrafi przyprawić o ból głowy. Do tego serwis i ewentualne naprawy, które mogą zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Tylko te czynniki sprawiają, że koszt utrzymania auta to przynajmniej kilkaset złotych miesięcznie. Wiele osób zapomina również, że na koszt utrzymania pojazdu składa się również jego cena początkowa i utrata wartości w czasie. Na przeciwnej szali mamy rower, który kosztuje ułamek ceny, jaką musimy wydać na samochód, a jego dalsza eksploatacja jest właściwie bezkosztowa. Oszczędność kilkudziesięciu tysięcy złotych może zachęcić najbardziej zapalonego automaniaka do przesiadki na dwa koła. 

2) Czas - Nawet najsprawniejszy kolarz nigdy nie prześcignie nawet małego, miejskiego samochodu. A jednak poruszając się po mieście mamy szansę pokonać trasę znacznie szybciej niż auta. Miasta zmagają się z gigantyczną liczbą samochodów na drogach, a plany ograniczania ruchu w ścisłych centrach są z każdym rokiem śmielej postulowane. Korki, które tworzą się w miejskich arteriach sprawiają, że niekiedy zwykły spacer na niektórych odcinkach potrafi być szybszy od wlokących się żółwim tempem aut. W przypadku jazdy na rowerze możemy bez trudu omijać wszelkie zatory drogowe spowodowane złą synchronizacją świateł, pracami drogowymi czy stłuczkami spóźnionych kierowców i bez zbędnych frustracji dotrzeć na miejsce o czasie!

3) Praktyczność - Pieniądze to jedno, ale trzeba również pamiętać o tym, jak praktycznym środkiem transportu jest rower. Rowerzystów nie dotyczą problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego - w razie potrzeby można nawet nasz bicykl złapać pod pachę i zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Sprawa ta nabiera dużego znaczenia w przypadku zatłoczonych osiedli i problemów z miejscem parkingowym pod własnym domem. Przechowywanie roweru w domu również jest proste - stojaki czy wieszaki na rowery sprawiają, że sprzęt nie zajmuje wiele miejsca. Ze względu na prostą konstrukcję, ewentualne usterki czy przebita opona, to żadne wyzwania dla nikogo. W zdecydowanej większości sytuacji każdy poradzi sobie łatwo i sprawnie z napotkanym problemem. 

4) Zdrowie - Punkt szczególnie istotny dla każdego, kto zajmuje się pracą biurową. Poruszanie się autem, potrafi zredukować dzienną liczbę kroków do kilkuset, a uważa się, że minimum, jakie pozwala zachować nasz aparat ruchowy w formie, to około 10 000. Brak ruchu zwiększa ryzyko np. zakrzepicy, która staje się prawdziwą plagą nawet wśród młodych ludzi. Przejazd rowerem każdego dnia pomaga dostarczyć organizmowi niezbędną dawkę ruchu, co w konsekwencji pomaga nam zachować zdrowie.

5) środowisko - Nie mogło oczywiście zabraknąć punktu związanego z ekologią. Liczne badania naukowe wskazują na ogromny wpływ spalin z pojazdów mechanicznych na środowisko naturalne, a także na zdrowie ludzi. Rower, jako bezemisyjny środek transportu, stanowi świetną, ekologiczną alternatywę dla innych możliwości przemieszczania się. Zmianę samochodu osobowego na rower przez większą liczbę osób doceniliby z pewnością mieszkańcy miast zmagających się ze smogiem. 

Oczywiście samochody posiadają wiele zalet, a w przypadku, kiedy musisz sprawnie pokonywać kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów, komfortowo i niezależnie, samochód jest na tę chwilę praktycznie niezastąpiony. Jeśli jednak każdego dnia przejeżdżasz kilka lub kilkanaście kilometrów, rower będzie dla Ciebie świetną alternatywą! Czas przesiąść się na dwa koła!

Jeśli już dałeś się przekonać do pozostawienia auta w miejscu, przyda Ci się zestaw oświetlenia rowerowego. Sprawdź nasze lampki Specter idealne do codziennej jazdy. 

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.