Czy kask na rower jest obowiązkowy?

Pomimo prowadzonych różnych dyskusji odnośnie do ochrony ciała, a przede wszystkim głowy osoby jeżdżącej na rowerze, nie został wprowadzony żaden przepis, który nakazuje jazdę w kasku.

Obowiązek jazdy w kasku na rowerze - co mówią przepisy?

W Polsce wielu rowerzystów używa kasków ochronnych zarówno podczas niedzielnej, rodzinnej przejażdżki, jak i zabawy na skate parku. W ustawie Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku nie znajdzie się informacji na temat kasku. Noszenie zatem ochraniacza na głowie nie jest wymogiem, a za jego brak nie grozi mandat. Przepisy natomiast mówią, że uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności, a także unikania działania, które mogłoby narazić innych na szkodę lub niebezpieczeństwo. Teraz już wiemy, że kask rowerowy w Polsce nie jest obowiązkowy. Należy zatem zwrócić uwagę na artykuł 3. działu II kodeksu drogowego. Tam pojawia się informacja, że gdy jedzie się rowerem, powinno podjąć się wszystkie działania, które zapewnią bezpieczeństwo sobie, a także innym. 

Czy można jeździć rowerem bez kasku? Kask na rowerze: przepisy i normy

Kask dla dzieci nie obowiązuje w Polsce. Prawo w żaden sposób nie narzuca takiego obowiązku. Jednakże każdy rowerzysta w wieku od 10 do 18 lat powinien posiadać kartę rowerową. Dziecko musi zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na drodze, a także możliwe konsekwencje niezastosowaniu kasku, ochraniaczy. Jakie wymogi powinien spełniać jednak kask? Przepisy również nic o tym nie mówią. 

Czy warto nosić kask na rower?

Nie ma obowiązku jazdy w kasku na rowerze. Jednakże warto nosić ochraniacze, które niewątpliwie mogą uratować życie lub zdrowie. Delikatna, ludzka czaszka nie ma bowiem szans w zderzeniu z twardym gruntem lub przedmiotem. Dzięki dodatkowej osłonie maleje ryzyko utraty życia lub zdrowia w chwili upadku.

Dlaczego warto nosić kask rowerowy? Dzięki niemu w momencie utraty równowagi i zderzenia skutecznie zabezpieczysz głowę, twarz i odcinek szyjny kręgosłupa. Latem, gdy promienie UV i słoneczny żar dają Ci się we znaki, izolację cieplną oraz wentylację skóry zapewnia dobrze dobrany, lekki kask rowerowy. Czy warto inwestować w ochraniacz, gdy prawo nie nakłada na rowerzystę obowiązku jego noszenia? Decyzja należy oczywiście do Ciebie. Należy jednak pamiętać o tym, że jazda bez kasku może skończyć się tragicznie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.