W obliczu rosnącej popularności rowerów jako środka transportu, kwestia przechowywania staje się istotnym aspektem dbałości o  jednoślady. Jednakże nie tylko miejsce przechowywania jest kluczowe, ale także odpowiednie oświetlenie, szczególnie w okresie zimowym. 

Oświetlenie rowerowe - jakie będzie najlepszym wyborem?

Warto powiedzieć sobie szczerze - oświetlenie rowerowe jest absolutną koniecznością. Wymaga tego od nas prawo, ale też zdrowy rozsądek. Jazda bez jakiejkolwiek lampki rowerowej w ciemności jest niebezpieczna i mało odpowiedzialna. Jeśli zastanawiasz się, jakie będzie odpowiednie oświetlenie rowerowe, przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na moc konkretnego światła. Informację tę podaje się w lumenach, czyli jednostce strumienia świetlnego. Im większa wartość, tym mocniejsze oświetlenie. W tradycyjnych żarówkach posługujemy się określeniem Wat, dla oznaczenia mocy konkretnego światła. W ofercie lampek rowerowych Specter dostępne są modele, które posiadają od 100 do nawet 2000 lumenów.

Wybór lumenów w lampce rowerowej - na co zwrócić uwagę?

Aby zapewnić skuteczne oświetlenie roweru, istotne jest dostosowanie poziomu jasności do różnych warunków. Od czego uzależnić wybór lumenów? Od kilku kwestii takich, jak:

  • Warunki atmosferyczne: w deszczu czy mglistym dniu potrzebne jest silniejsze oświetlenie. Warto więc wybrać mocniejszą lampę o natężeniu dochodzącym nawet 1000 lumenów. W ekstremalnych warunkach, np. w lesie, warto wybrać lampkę rowerową mającą między 600 a 1000 lumenów. 
  • Typ trasy: jazda po dobrze oświetlonych trasach miejskich różni się od poruszania się po zacienionych ścieżkach leśnych. Dla tej ostatniej sytuacji zaleca się mocniejsze oświetlenie. Do jazdy po dobrze oświetlonym terenie można wybrać delikatniejsze światło, np. energooszczędne, lekkie lampki rowerowe.
  • Kąt widzenia: należy upewnić się, że światło rozprasza się na odpowiedni obszar, by być zauważonym z różnych kierunków. Lampy z szerokim kątem oświetlenia mogą zwiększyć widoczność.
  • Dodatkowe funkcje bezpieczeństwa: warto rozważyć lampy rowerowe z migającym trybem, co zwiększa widoczność. Reflektory tylne są równie ważne jak przednie, aby zminimalizować ryzyko kolizji z tyłu.

 Ile lumenów dla bezpiecznego oświetlenia rowerowego?

Zastanawiasz się, jakiej konkretnie mocy lampki wybrać? Oprócz kwestii, na które dotychczas zwróciliśmy uwagę, możesz też kierować się tzw. standardowymi wartościami. Są one mocno uogólnione dla konkretnych rodzajów oświetlenia, ale mogą stanowić wskazówkę, przydatną przy wyborze konkretnej lampki. 

  • Lampka tylna rowerowa, przeznaczona do jazdy wyłącznie rekreacyjnej, po dobrze oświetlonym mieście, powinna mieć wartość ok. 100 lumenów;
  • Lampka tylna rowerowa, która będzie stosowana np. podczas jazdy w terenie, powinna mieć od 50 do 300 lumenów;
  • Przednia lampka ostrzegawcza do rowerów powinna mieć moc o wartości od 100 do 300 lumenów;
  • Umiarkowanie oświetlająca lampka przednia, sprawdzająca się w standardowych warunkach miejskich, powinna mieć od 300 do 700 lumenów;
  • W przypadku osób, które jeżdżą na rowerze w terenie lub w nocy, zwłaszcza na obszarach wiejskich lub słabiej oświetlonych, warto zainwestować w lampkę rowerową o mocy dochodzącej nawet do 2000 lumenów. 

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego oświetlenia rowerowego powinien zależeć od kilku czynników. Warto kierować się nie tylko wyglądem lub ceną lampki do roweru, a przede wszystkim jej parametrami, by zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo na drodze! 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.