Jak wybrać kask rowerowy?

Kask to z pewnością jeden z najważniejszych elementów wyposażenia rowerzysty, mających wpływ na Wasze bezpieczeństwo na drodze. Istnieje wiele rodzajów kasków, jednak nawet najlepszy nie będzie nas należycie chronił, jeśli nie dobierzemy go prawidłowo. Przygotowaliśmy dla Ciebie podstawowe kryteria, na które powinieneś zwracać uwagę przy zakupie właściwego dla siebie egzemplarza

Kask służy ochronie naszej głowy podczas ewentualnego wypadku poprzez skuteczne rozpraszanie energii uderzenia. Bardzo ważne jest dobranie kasku w taki sposób, by był odpowiedni do terenu po jakim się poruszamy. Jest to ważny aspekt nie tylko dla samych rowerzystów, ale przede wszystkim dla producentów kasków, którzy już w początkowych projektach biorą pod uwagę grunt, po którym będzie poruszał się rowerzysta i urazy, które mogą nastąpić podczas wypadku. Właśnie dlatego wyróżniamy trzy podstawowe typy kasków rowerowych, są to: kaski rekreacyjne, kaski szosowe oraz górskie, czyli tzw. MTB. 

Kaski rekreacyjne, inaczej nazywane są kaskami miejskimi lub uniwersalnymi. Najlepiej sprawdzają się do jazdy po miejskich ścieżkach rowerowych, na weekendowe wycieczki z rodziną poza miasto, czy też podczas dojazdów do szkoły i pracy. Ze względu na ich uniwersalny charakter, można ich również używać podczas jazdy na rolkach, wrotkach czy deskorolce. Jest skonstruowany w taki sposób, aby zapewniał podstawową ochronę przed urazami głowy spowodowanymi upadkami i wypadkami komunikacyjnymi w ruchu miejskim.

Istotnym elementem w budowie każdego kasku są otwory wentylacyjne. Mają one ważną funkcję zwiększania dopływu powietrza do głowy, by zapobiec jej poceniu się. Kaski uniwersalne przeznaczone są dla osób podejmujących wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności, dlatego tego typu kaski zwykle posiadają mniej otworów, niż te przeznaczone do sportowej jazdy rowerowej.

Przy wyborze kasku warto zwrócić również uwagę na jego wagę. Nie powinna ona być zbyt duża, by nadmiernie nie obciążać głowy i karku. Przy krótkich amatorskich przejażdżkach nie jest to aż tak istotne, dlatego często kaski rekreacyjne ważą więcej niż szosowe. Często wyposażone są również w daszek, który zapewnia dodatkową osłonę oczu przed słońcem.  

 

Dla rowerzystów, którzy jazdę na rowerze traktują jako sportowe wyzwanie, rzadko zjeżdżają z asfaltu, a pokonywane przez nich dystanse są długie i wyczerpujące, idealnie sprawdzą się kaski szosowe. Ich konstrukcja różni się od budowy kasków uniwersalnych. By nadmiernie nie obciążać głowy podczas dalekich tras, kaski szosowe są lekkie i pomimo wielu otworów wentylacyjnych, posiadają znacznie lepsze właściwości aerodynamiczne niż kaski uniwersalne, dzięki czemu osoby, które do jazdy na rowerze podchodzą profesjonalnie, mogą osiągać lepsze rezultaty. 

Kask górski idealnie nada się dla fanów ekstremalnej jazdy. Podczas przejażdżki po wymagającym terenie, rowerzysta musi uważać na niebezpieczeństwo z każdej strony. Groźne okazać się mogą nie tylko upadki z dużą prędkością na nierówne podłoże, ale również zwisające z drzew gałęzie, dlatego w odróżnieniu od kasków szosowych są one znacznie bardziej zabudowane na potylicy i niżej zachodzą na uszy, co dodatkowo zabezpiecza newralgiczne punkty podczas jazdy po górskich szlakach. Kaski te oferują bardzo dobrą wentylację, co znacznie zwiększa komfort jazdy. W zależności od tego jak bardzo jesteśmy narażeni na ewentualne urazy, kaski górskie mogą być bardziej lub mniej zabudowane. Bardziej zabudowane kaski przypominają kaski motocyklowe. Posiadają one specjalną osłonę na szczękę, która tworzy dodatkową ochronę. Stosuje się je przy ekstremalnej jeździe, podczas której zwiększa się ryzyko wypadku. 

Jeśli wybraliśmy już rodzaj kasku dobrany do naszego stylu jazdy, warto skupić się na kolejnym ważnym aspekcie - rozmiarze. Odpowiednie dopasowanie kasku do naszej głowy to podstawa bezpieczeństwa na rowerowych trasach. Zanim przystąpimy do zakupu, kask należy odpowiednio dostosować do budowy i rozmiaru naszej czaszki. Najpierw należy zmierzyć obwód głowy za pomocą centymetra lub miarki krawieckiej. Pomiar wykonujemy około 1-2 centymetry nad linią brwi i powinien on przebiegać tuż nad uszami. Najczęściej spotykaną rozmiarówką jest ta o standardowych oznaczeniach, czyli od najmniejszego XS do największego XXL. Każdemu z nich odpowiada różny zakres obwodu głowy, dlatego też zebrany pomiar należy dopasować do tych odpowiadających rozmiarówce danego producenta. Co w przypadku, gdy mieścimy się między rozmiarem M, a L? Należy wybrać kask o możliwie dużym zakresie regulacji. Umożliwia ona dokładne dopasowanie go do naszej anatomii. Prawidłowo dopasowany kask powinien leżeć stabilnie, a my nosząc go powinniśmy odczuwać nic innego jak komfort i wygodę. Kask w żadnym wypadku nie powinien się zsuwać i spadać. 

Podsumowując, wybór kasku rowerowego to nie lada wyzwanie. Należy pamiętać, że najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo. Kasku nie należy traktować jak fanaberii i zbędnego elementu wyposażenia. Ważne jest, by kask był dobrze dobrany do naszej fizjonomii i naszego stylu jazdy. Od tego zależy nasz komfort i nasze bezpieczeństwo. Dobrze dobrany kask to podstawa naszego bezpieczeństwa w podróży, dlatego poświęć trochę czasu na przymiarki i wybór optymalnego rozwiązania. Pamiętaj również o innych aspektach bezpiecznej podróży, m. in. o zestawie skutecznego i niezawodnego oświetlenia rowerowego.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.