Przy doborze ramy rowerowej powinieneś pamiętać o tym, że będzie ona dobra, gdy dostosujesz ją odpowiednio do wzrostu osoby, która ma jeździć na rowerze. Zatem duże znaczenie ma fakt, czy będzie to dziecko, czy osoba dorosła, ponieważ ich wzrost znacząco się różni. Rozmiar ramy przeważnie oznaczany jest w następujący sposób - S, M, L, albo numerycznie, poprzez podanie jej wymiarów w calach lub centymetrach. Z kolei od wymiaru ramy zależy kilka innych, ważnych czynników. Mowa o wysokości siodełka, odległości siodełka od pedałów, a także odległości pedałów od ziemi. Dlaczego dobór odpowiedniej ramy jest tak ważny? Ponieważ pozwala na bezpieczną jazdę, która nie naraża Cię na niepotrzebne urazy. Dodatkowo pozwala wygodnie jeździć bez obawy o przykurcze mięśni czy uszkodzenia ciała. Najważniejsze, aby rozmiar ramy dopasować do wzrostu osoby mającej na nim jeździć, a dokładniej do długości nogi. Wygląda to następująco. Rama XS będzie odpowiednia dla wzrostu 148-156 cm, rama S dla wzrostu 157-165 cm, rama M dla wzrostu 165-178 cm, rama L dla wzrostu 178-185 cm, rama XL dla wzrostu 185-193 cm, rama XXL dla wzrostu 191-200 cm. Natomiast w przypadku cali prezentuje się to tak: rama 17” do 175 cm wzrostu, rama 19” do 185 cm wzrostu, rama 21” do 192 cm wzrostu i rama 23” do 200 cm wzrostu. Jednak warto pamiętać o tym, że rozmiar ramy może się różnić w zależności od rodzaju roweru. Nieco inny będzie przedział dla roweru trekkingowego, niż miejskiego czy szosowego.

Rama rowerowa - na co zwrócić uwagę? Jaką ramę rowerową wybrać?

Zastanawiasz się, jaką ramę rowerową wybrać? Na pewno warto zainteresować się tym, z jakiego materiału została ona wykonana. W ostatnim czasie najwięcej produkuje się rowerów, które posiadają ramy aluminiowe. Dlaczego? Są one przede wszystkim bardzo lekkie, a co więcej, oferują dobry stosunek ceny do masy, a także wytrzymałości. Jeśli nie chcesz wydać na rower fortuny, powinieneś postawić właśnie na aluminiową ramę. Natomiast jeśli chodzi o wyższą półkę cenową, tutaj najwięcej znajdzie się karbonowych rowerów. Karbon jest włóknem węglowym, który składa się prawie wyłącznie z grafenu. Materiał ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, a przy tym masa roweru jest naprawdę niewielka. Co więcej, doskonale też tłumi drgania, a to wpływa na komfort jazdy. W porównaniu z aluminium jest zdecydowanie o poziom wyżej. Istnieją również rowery, których ramy zbudowane są ze stali chromowo-molibdenowej. W tym przypadku komfort jazdy jest na wysokim poziomie, ale niestety odbywa się to kosztem większej masy. Ten materiał stosuje się przeważnie w przypadku rowerów, przeznaczonych do jeżdżenia w dłuższe trasy z większym obciążeniem.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.