Jak przygotować się na zimowy sezon rowerowy?

Niska temperatura wcale nie sprawia, że sezon rowerowy się kończy. Wystarczy odpowiednio się przygotować i od razu będzie łatwiej przetrwać ten okres bez rezygnacji ze swojego ulubionego sportu. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych wskazówek, które mogą zwiększyć Twój komfort podczas rowerowych treningów.

Odzież termoaktywna

To najważniejszy punkt zapewniający komfort jazdy w chłodniejszych warunkach. Zwykłe legginsy czy bluzka nie dadzą nam pewności, że będzie nam wystarczająco ciepło. Na rynku mamy do wyboru odzież naturalną i syntetyczną. Którą wybrać? Do naturalnych materiałów należy między innymi wełna merino, która, nawet gdy jest wilgotna, świetnie izoluje. Natomiast jej wadą jest z pewnością cena, która znacznie przewyższa koszt odzieży z innych materiałów termoaktywnych. Syntetyki, to między innymi nylon, polipropylen, poliester, poliamid i elastan. Zaletą tych tkanin jest przede wszystkim ich stosunkowo niska cena, lekkość i elastyczność. Natomiast wadą niektórych z nich jest słaba przepuszczalność powietrza, przez co skóra może się jeszcze bardziej pocić. 

Poza takim przygotowaniem warto także zainwestować w ciepłą sportową kurtkę i spodnie, które dodatkowo nas ochronią przed wiatrem, czy deszczem. Kolejne newralgiczne punkty, o których izolacji warto pamiętać, to: głowa, dłonie i stopy. Zaczynając od głowy: zaopatrz się w komin, który zakryje skalp oraz osłoni szyję i twarz przed wiatrem. Odpowiednio dobrane rękawice mają na celu zwiększyć komfort jazdy oraz Twoje bezpieczeństwo. Mając przemarznięte i spocone dłonie, nie jesteśmy w stanie stabilnie trzymać kierownicy, dlatego tak ważna jest ich dobra izolacja, która wzmocni pewność chwytu, usztywni nadgarstek oraz ochroni przed ewentualnymi otarciami. Stopy, to część ciała, przez którą bez dobrej izolacji ciepło bardzo szybko może zacząć uciekać. Zaopatrz się w wełniane skarpetki i zimowe obuwie, a mróz i woda nie będą Ci straszne.

Odpowiednie oświetlenie

Zimą zmrok zapada szybciej, a ilość słońca, która dociera do nas w ciągu dnia, może być niewystarczająca, by można było jeździć bez dobrego oświetlenia. Warto w tym okresie zainwestować w dobrą lampkę przednią i tylną, która posłuży nam również w innych sezonach. Na zimowe warunki idealna będzie przednia lampka o mocy co najmniej 600 lumenów. Zapewni ona komfort Tobie, jak i innym osobom w ruchu drogowym. Pamiętaj także, aby zadbać o swój sprzęt! Moc baterii czy akumulatorów w niskich temperaturach staje się mniej wydajna, dlatego nie zapominaj zdejmować lampek po każdej przejażdżce. Dzięki temu znacząco wydłużysz jej żywotność. Oto dwie nasze propozycje, które sprostają w każdych okolicznościach:

Nawodnienie

Gdy temperatury spadają poniżej zera, warto plastikowy bidon zamienić na termos, w którym można zabrać ze sobą ciepły napój. Zapewni Ci on ogrzanie ciała od wewnątrz oraz to, że woda czy herbata nie zamarznie i pozostanie ciepłe na długo.

Błotniki

Zima to nie tylko biały puch, ale często także deszcz, roztopiony śnieg, dużo kałuż i aby dotrzeć do celu czystym, suchym i niezmarzniętym potrzeba czegoś więcej niż tylko dobrze dobranej odzieży. Obecnie każdy sportowy rower może być udoskonalany i to samodzielnie, dlatego warto zaopatrzyć się w błotniki, które ochronią Cię od niechcianej przygody.

Przy jakiej temperaturze natomiast powinniśmy odpuścić wycieczki rowerem? Jeśli temperatura schodzi poniżej -20°C, pozostań w domu, przy temperaturach między 0°C, a -20°C zachowaj szczególną ostrożność — przygotowując się do jazdy, zjedz dodatkowo kaloryczny posiłek i nie zapomnij zabrać ze sobą telefonu, aby w razie nieplanowanej sytuacji móc zadzwonić po pomoc. Dzięki tym wskazówkom Twój zimowy sezon rowerowy może stać się dodatkową frajdą i zacząć sprawiać czystą przyjemność!

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.