Jak wymienić oponę w rowerze?

Opona nadaje się do wymiany wtedy, kiedy można zauważyć na niej pęknięcia, dziury, przetarcia, rozcięcia lub gdy zrobiła się ona kwadratowa. Jeśli dętka zaczyna przebijać się częściej niż do tej pory, to również oznacza, że należy wymienić oponę na nową. 

Jak zmienić oponę w rowerze? Instruktaż

Chcąc przejść do zakładania nowej opony w rowerze, najpierw trzeba dokonać ściągnięcia starej. Po pierwsze należy zdemontować koło z pojazdu. Kolejnym krokiem jest spuszczenie powietrza z dętki przy użyciu łyżek do opon i zrobienie tego poprzez podważenie. Po zdjęciu opony warto wyczyścić obręcz z różnych resztek kleju, pyłu czy też piasku. Jeżeli taśma zabezpieczająca jest w złym stanie, należy ją wymienić. Po sprawdzeniu stanu obręczy przyszedł czas na nałożenie nowego ogumienia. Pamiętajcie, aby dopilnować odpowiedniego kierunku bieżnika i obrotu.

Wskazówki, jak dobrać oponę do felgi

Zastanawiacie się, w jaki sposób dobrać odpowiednią oponę do felgi? Warto, abyście zwrócili uwagę na rozmiar opony rowerowej. Dla wielu osób może być to nic nieznaczący znacznik, a jest on na tyle ważny, że to od niego będzie zależeć, czy dana opona współgra z felgą. Istnieją trzy typy oznaczeń na oponach rowerowych: w calach, milimetrach, oznaczeniach francuskich. Niezależnie od tego każde oznaczenie składa się z dwóch elementów - jeden z nich to wewnętrzna średnica opony, a drugi jej szerokość. Najczęściej spotyka się oznaczenia w calach. Dlatego też pamiętajcie, aby przed każdym udaniem się do sklepu po oponę zapamiętać jej rozmiar.

Pewnie będziecie się zastanawiać, w którym miejscu na oponie szukać zapisu jej rozmiaru? Warto pamiętać, że oznaczenia zawsze umieszczone są na bocznej ścianie opony - z lewej albo prawej strony. W wielu przypadkach takie informacje można znaleźć na opakowaniu. Często dołączane są też do opon dodatkowe opisy z oznaczeniami. 

Główkując, jak dobrać oponę do felgi, należy pamiętać także o szerokości opony rowerowej. Nie zależy ona tylko od wielkości kół. Rowerzysta w tej kwestii ma wybór, jednakże w granicach rozsądku. Należy zadać sobie pytanie - gdzie rower będzie używany? Jeśli chodzi o drogi miejskie, które są dobrze utrzymane, to można postawić na węższe opony umożliwiające szybszą jazdę. Natomiast do jazdy poza miastem warto zabezpieczyć się w trochę szersze opony, które będą dodatkowo wyposażone w lepszej jakości bieżnik.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.