Jakie akcesoria rowerowe wybrać na zimę?

Utarło się hasło, że zima zaskoczyła drogowców, ale czy musi zaskakiwać także cyklistów? Oczywiście, kiedy spada temperatura poniżej zera najwygodniej zostać w domu, albo wybrać inny środek transportu. Lecz prawda jest taka, iż zapalony rowerzysta nie lubi się rozstawać ze swoim ulubionym jednośladem na długie, zimowe miesiące. W tym artykule wyjaśniamy jak przygotować rower do jazdy zimą i jakie akcesoria wybrać.  

Czy w zimie można jeździć na rowerze? 

Oczywiście, że można. Jazda na rowerze zimą jest jednak specyficzna i odróżnia się od śmigania na dwóch kółkach wiosną czy latem. Przede wszystkim rzutują na to warunki atmosferyczne i stan dróg. Choć nie ma żadnych zakazów prawnych związanych z prowadzeniem jednośladu w warunkach ślizgawicy czy groźnej dla ruchu drogowego gołoledzi, należy zadbać o odpowiednie akcesoria rowerowe.  

Każdy rowerzysta pamiętać przy tym musi o zachowaniu szczególnych warunków bezpieczeństwa. Po pierwsze, jest różnica czy będzie pedałować w temperaturze nieco poniżej zera, czy takiej spadającej w okolice minus 20. W tym drugim przypadku narażony jest na kłopoty natury zdrowotnej, zwłaszcza na odmrożenia i problemy z górnymi drogami oddechowymi. Trzeba mierzyć siły na zamiary! Pod drugie oblodzone drogi, choćby najlepiej utrzymane, stanowią dodatkowe ryzyko spowodowania niebezpiecznego wypadku. Każdy kto wyciąga rower zimą, musi o tym pamiętać!   

Jak przygotować rower do jazdy zimą?

Zacznijmy od opon rowerowych. Cyklista z prawdziwego zdarzenia zna prosty trik - obniża ciśnienie w kołach, aby zwiększyć przyczepność roweru do oblodzonej czy ośnieżonej drogi. Jednak ten sposób niesie ze sobą ryzyko szybkiego zniszczenia opon. Lepiej zadbać o wymianę ich na wersję z kolcami. W ten sposób jazda rowerem zimą do pracy czy wyprawa rekreacyjna w teren odbędzie się na pewno w bezpiecznych i stabilnych warunkach.  

Strzałem w dziesiątkę powinno być także dokupienie dodatkowego tylnego błotnika. Woda chlapiąca spod tylnego koła bezpośrednio na plecy kierowcy potrafi naprawdę wdać się w kości - zwłaszcza zimna woda! Dzięki dobrze dobranemu błotnikowi rower zachowa też bardziej estetyczny wygląd zimą. Z akcesoriów, na które nie warto szczędzić funduszy wymienić też należy hamulce - najlepiej niech to będą tarczowe hamulce hydrauliczne, niezawodne w trudnych warunkach drogowych. 

Przygotowanie roweru do jazdy nie będzie kompletne bez odpowiednich smarów do łańcucha, co oczywiste ze względu na niskie temperatury. Ponadto przyda się: 

  • dobre oświetlenie
  • piasty wielobiegowe
  • torba z narzędziami naprawczymi
  • termos z ciepłą herbatą  

No ale kierowca nie zapomni też o swoim ubiorze, adekwatnym wszak do sytuacji. Cieplejsza kurtka, czapka (kask), dopasowane do dłoni rękawiczki oraz bielizna termoaktywna - to zestaw must have. Teraz nasz rowerzysta może ruszać na zimowy szlak!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.