Oprócz wspomnianego bezpieczeństwa ważny jest jednak również komfort jazdy. Niewłaściwa ilość powietrza w rowerze sukcesywnie spowalnia i uniemożliwia płynną jazdę, a przy tym przyczynia się do uszkodzenia opon. Jakie zatem powinno być ciśnienie w oponach rowerowych? I najważniejsze - jak prawidłowo napompować opony? Wszystkie przydatne wskazówki zebraliśmy w poniższym artykule.

Zrób to dobrze!

Pozornie pompowanie opony rowerowej wydaje się czynnością banalną. Któż nie potrafi obsługiwać zwykłej ręcznej pompki? Mimo prostoty jest jednak kilka pułapek, które mogą sprawić, że czynność ta będzie nieefektywna lub zwyczajnie przyczyni się do uszkodzenia opony. Pod uwagę weź więc technikę pompowania, rodzaj pompki rowerowej, rodzaje wentyli i oczywiście upewnij się jakie ciśnienie w oponach rowerowych jest prawidłowe. Wskaźnik ten z reguły podawany jest w barach lub psi. Im szersza opona, tym niższe ciśnienie powietrza, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przyjrzeć się zaleceniom producenta i przeanalizować parametry techniczne opony. Inna wartość dla roweru górskiego, miejskiego czy szosówki może sprawić, że z przyzwyczajenia zaaplikujemy za mało lub za dużo powietrza, co może skończyć się uszkodzeniem. 

Ile powietrza w oponach rowerowych?

Producent zawsze wskazuje, ile powietrza w rowerze minimalnie musi się znaleźć, aby zachować dobrą przyczepność, komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jednak minimalna wartość może nie być właściwa, jeśli np. użytkownik roweru ma zamiar przewozić ciężki ładunek. Wówczas warto zbliżyć się do górnej granicy ciśnienia sugerowanej przez producenta. Opona na pewno nie może być twarda jak kamień. Musi być sprężysta. Delikatnie uginanie się ogumienia na wybojach i przeszkodach pozwoli na komfortową i bezpieczną jazdę. Dobierając ilość ciśnienia w oponach rowerowych nie można zapomnieć o terenie, po którym najczęściej porusza się jednoślad. Na trudnym terenie, gdzie przyczepność pełni większą rolę niż na miejskiej ścieżce rowerowej, można rozważyć trzymanie się wartości poniżej minimalnych wskaźników podanych przez producenta. Jednak wszystko zależy od okoliczności jazdy i pozostałych czynników. 

Jakie jest zalecane ciśnienie w oponach rowerowych? 

Uzupełniając ciśnienie w oponach rowerowych nie można pominąć wagi prowadzącego jednoślad i terenu, po którym zazwyczaj się porusza. Nie bez znaczenia pozostają również zalecenia producentów. Zazwyczaj rekomendowane jest, aby ciśnienie w oponach mieściło się w przedziale 2.00 – 4.50 Bar (30 – 65 PSI). Nasi klienci, właściciele klasycznych MTB najczęściej zadają sobie pytanie jakie ciśnienie w oponach rowerowych na wycieczce rowerowej? Bez względu czy jednoślad prowadzi kobieta, czy mężczyzna statystycznie przy wadze 60 kg rekomendowaną wartością jest 1,8 bar, z kolei przy wadze 80 kg sugerowane jest 2,4 bara. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.