Ćwiczenie nr 2: AKTYWOWANIE MIĘŚNI DWUGŁOWYCH UDA
Często u rowerzystów, podobnie jak u biegaczy, występuje problem z nadmierną eksploatacją mięśnia czworogłowego uda, a niewystarczającą aktywacją mięśni dwugłowych. Efekt? Przepracowanie tych pierwszych oraz osłabienie tych drugich.
Czas trwania: 3 serie po 8 powtórzeń
Ćwiczenie: Połóż się na brzuchu, dłonie pod brodą. Ugnij nogi w kolanach tak, jakby Twoje pięty chciały dotknąć pośladków. Teraz postaraj się „kopnąć” obiema nogami w sufit tak, aby kolana, przednie części ud oraz biodra oderwały się od ziemi (uważaj, aby nie wyprostować nóg, powinny one cały czas pozostać w maksymalnym zgięciu). Ostatnie powtórzenie w serii przytrzymaj chwilę dłużej w powietrzu.
Ćwiczenie nr 3: WZMOCNIENIE DOLNEJ CZĘŚCI PLECÓW
Czas trwania: 3 serie po 10 powtórzeń
Ćwiczenie: Połóż się na brzuchu, dłonie pod brodą. Wyprostuj maksymalnie nogi. Złącz kolana oraz pięty – to ważne, aby nie rozłączały się przez cały czas trwania ćwiczenia. Teraz staraj się podnieść nogi nie uginając przy tym kolan. Wykonaj zalecaną ilość powtórzeń, a ostatnie powtórzenie w serii przytrzymaj trochę dłużej.
Ćwiczenie nr 4: ROZCIĄGANIE
Czas trwania: minimum 30 sekund w każdej pozycji
Ćwiczenie: Wykonaj klęk podparty i upewnij się, że Twoje dłonie znajdują się równo pod barkami, a kolana pod biodrami. Następnie nie zmieniając miejsca położenia ani dłoni, ani stóp, wykonaj psa z głową w dół. Pamiętaj, że w tej pozycji nie liczy się dotknięcie piętami podłogi (to znaczy trochę tak, ale nie tylko), znacznie ważniejsze jest zachowanie prostych pleców. Dlatego aktywnie wypychaj się z barków oraz myśl o wypięciu pupy do sufitu. Wytrzymaj w pozycji 30 sekund, a następnie przejdź do psa z głową w górę (także nie zmieniając miejsca pobytu stóp i dłoni). Pamiętaj, aby w psie z głową w górę cały czas aktywnie wypychać się z rąk (barki daleko od uszu), a pośladki pozostały spięte. Wytrzymaj głęboko oddychając pół minuty. Przejdź do pozycji dziecka. Staraj się wydłużać kręgosłup.
Comments (0)